Brexit a cło

Brexit a cło – Aby ułatwić działalność handlową Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską i resztę świata rząd Wielkiej Brytanii ogłosił ułatwienia. Dotyczą one składania deklaracji bezpieczeństwa i ochrony ułatwienia te – 4 zasady – weszły w życie 1 lipca 2022 roku. Zasady te mówią, że:

  1. Składanie deklaracji bezpieczeństwa i ochrony w ramach MRN jest opcjonalne w systemie granicznym GVMS ( dotyczy przywozu i wywozu)
  2. Znosi się wymogi bezpieczeństwa i ochrony do wywiezionych pustych jednostek od 1 lipca 2022 roku.
  3. Usuwa się wymogi bezpieczeństwa i ochrony, które dotyczą wychodzących przeładunków między portami (tych, które przemieszczanie są w ramach tranzytu i jednej umowy przewozu).
  4. Znosi się wymogi bezpieczeństwa i ochrony dotyczące bagażu (przywóz i wywóz). Znosi się je w przewozach między Polską lub Unią Europejską, Wielką Brytanię i Irlandią.

Kontrola graniczna towarów

Od 1 lipca 2022 roku miały też wejść w życie kontrolę graniczne towarów. Jednakże rząd Wielkiej Brytanii zdecydował, że nie będą one wprowadzone w 2022 roku. Priorytetem rządu Wielkiej Brytanii Jest bowiem wyeliminowanie zakłóceń w portach i łańcuchach dostaw. Rząd chce przyspieszyć program cyfryzacji granic ograniczy to koszty przedsiębiorstw i konsumentów. Jednocześnie rząd zapewnia że jesienią 2022 roku opublikuje model operacyjny. Określa on nowy system granicznych kontroli impostowych. Docelowy system ma zaistnieć pod koniec 2023 roku. Od 2023 roku między innymi ma funkcjonować pojedyncze okno do kontaktu z biznesem. Utworzony ma być ekosystem zaufania między rządem a biznesem.

Wskazówki dla osób wywożących z Wielkiej Brytanii pomoc humanitarną

Już od 11 marca 2022 roku w Wielkiej Brytanii obowiązują wyjątkowe uproszczenia celne. Ci, którzy wywożą z Anglii, Szkocji, wali towary dla ofiar kryzys humanitarnego na Ukrainie, mogą stosować tymczasową procedurę szybkiej odprawy celnej. Jeśli natomiast takie towary przewożone są do Unii Europejskiej z Irlandii Północnej przez Wielką Brytanię, to obowiązuje zgłoszenie ich tylko przy przekraczaniu granicy między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Brexit a cło

Towary te musimy faktycznie przekazać dla ofiar kryzysu humanitarnego w Ukrainie. Nie mogą być przewożone przez Rosję i Białoruś. Uproszczonej procedurze podlegają takie towary jak na przykład: ubrania, koce czy wyroby sanitarne. Uproszczona procedura nie zadziała w przypadku na przykład leków niedostępnych bez recepty, paliwa, alkoholu czy tytoniu. Rząd Wielkiej Brytanii preferuje jednak udzielanie finansowej pomocy Ukraińcom za pomocą sprawdzonych i rzetelnych organizacji charytatywnych, niż wysyłanie towarów.

Brexit a cło

EXS – EXIT SUMMARY DECLARATION

Na stronie brytyjskiej administracji możemy przeczytać, że od 1 października 2021 roku przy wywozie towarów z Wielkiej Brytanii organom celnym składamy tylko EXS. To skrócona deklaracja wywozowa.

Przeczytaj też: Pozycja małych sklepów w sierpniu 2022

Kiedy należy złożyć EXS?

EXS należy złożyć przy wywozie takich towarów jak na przykład:

  • Puste palety, kontenery i pojazdy
  • Puste opakowania wielokrotnego użytku na przykład stojaki, regały, klatki na króliki
  • Czasowo składanych przez dłużej niż 14 dni
  • Składane krócej niż 14 dni, bo nie są znane dane bezpieczeństwa i ochrony dla tych towarów lub zmieniło się ich miejsce przeznaczenia bądź odbiorca
  • Przemieszczanych w tranzycie .

Brexit a cło – EXS nie jest wymagane przy towarach między innymi przywożonych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej. Gdy są to listy bądź paczki i tym podobne. EXS nie wymaga się także w przypadku bagażu osobistego podróżnych. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku pustych palet kontenerów i pojazdów, gdy nie przewozimy ich w ramach umowy tranzytowej. Na stronie głównego inspektoratu Weterynarii w Wielkiej Brytanii znajdziemy zmiany przepisów, które dotyczą przewozu do Wielkiej Brytanii żywności pochodzącej z zewnątrz. Zmiany te weszły w życie od 1 października 2021 roku.

Jeśli szukacie wirtualnego biura zerknijcie na strony naszych partnerów!

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Kraków – Wirtualne Biuro Kraków

Wrocław – Wirtualne Biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *