Zwalczanie chwastów

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule – chwasty są konkurencyjne, co oznacza, że konkurują z zasianą rośliną o składniki odżywcze i wodę z podłoża. To z kolei przyczynia się do znacznego osłabienia roślin. Z powodu powszechnie występujących chwastów – plony są mniejsze i spada ich jakość. Skuteczne zwalczanie chwastów opiera się na znajomości ich biologii oraz zasadach integrowanej ochrony chemicznej. Najskuteczniejsze jest zwalczanie chwastów będących w najmłodszych fazach rozwojowych. Dlatego już jesienią powinieneś pomyśleć o wykonaniu zabiegu herbicydowego, który ma na celu ograniczenie zachwaszczenia gatunków jedno- i dwuliściennych. Jednakże istotnym elementem determinującym zastosowanie herbicydów są warunki pogodowe. Trudno przewidzieć z dużym wyprzedzeniem, czy w planowanym terminie zabiegu zaistnieją odpowiednie warunki do tego, aby zaaktywizowały się dane substancje czynne. Jak sobie z tym poradzić? Podstaw na uniwersalne środki chwastobójcze o długim okresie możliwości stosowania. Jaki rodzaj oprysku jest najbardziej skuteczny jesienią? Przeczytaj niniejszy artykuł,  aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Gleby – ich znajomość to podstawa!

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Kraków – Wirtualne Biuro Kraków

Wrocław – Wirtualne Biuro Wrocław

Zwalczanie chwastów – co wpływa na skuteczność?

Aby zwalczenie chwastów okazało się skuteczne należy wybrać odpowiedni moment na dokonanie zabiegu. Ponadto istotny jest również dobór odpowiedniego preparatu zwalczającego.  Zanim zdecydujesz się na herbicydy, powinieneś określić fazę rozwojową chwastu. Od tego będzie zależał wybór preparatu. Skuteczność zabiegu zależy od wielu czynników. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • wybór herbicydu – substancja czynna oraz jej mechanizm działania,
  • wilgotność,
  • faza wzrostu chwastu,
  • siła wiatru,
  • warunki temperaturowe powietrza w momencie oprysku i kilka dni po.

Dodatkowo pamiętaj o tym, aby cały czas monitorować swoje uprawy. Dlaczego to tak ważne? Zastosowanie herbicydów nie daje stuprocentowej pewności, że chwasty zostaną zwalczone. Ponadto zboża jesienią w przeciwieństwie do chwastów rosną zdecydowanie wolniej.

Zwalczanie chwastów – przegląd substancji czynnych

  1. Pendimetalina 

Jest jedną z najbardziej wymagających substancji czynnych. Dlaczego? Skuteczność tej substancji zależy od stopnia wilgotności gleby. Niezależnie od tego czy stosowanie herbicydów jest doglebowe czy nalistne – skuteczność pendimetaliny jest warunkowane wilgotnością. Jeżeli gleba jest  wystarczająco wilgotna – nie ma problemów ze zwalczaniem takich gatunków chwastów, jak: miotła zbożowa, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa i różowa, niezapominajka polna, tasznik pospolity, a nawet przytulia czepna (po zastosowaniu najwyższej dawki). 

  • Flufenacet 

Flufenacet to substancja czynna, której działanie polega na jej pobieraniu przez kiełkujące nasiona chwastów w glebie. Jednakże substancja może być stosowana również nalistnie, gdy chwasty są w fazie siewek. To oznacza, że można stosować go w dwóch terminach. Fluefenacet wykazuje się dużą skutecznością. Świetnie radzi sobie zarówno w zwalczaniu gatunków jednoliściennych (miotła zbożowa, wiechlina roczna, wyczyniec polny), jak i hamowania rozwoju niektórych dwuliściennych (fiołek polny, gwiazdnica pospolita, przetacznik perski, przytulia czepna).

  • Diflufenikan 

Substancja te jest stosowana głównie w zwalczaniu gatunków chwastów dwuliściennych. Jednakże to nie oznacza, że nie poradzi sobie z tymi jednoliściennymi. Wczesne zabiegi diflufenikanem, na poziomie kiełkowania, należą do bardzo korzystnych. Diflufenikan jest doskonałym komponentem do mieszanin fabrycznych i zbiornikowych z innymi substancjami miotłobójczymi. Co oznacza, że w połączeniu z takimi substancjami jak: chlorosulfuron, chlorotolurun czy flufenacet, daje zazwyczaj stuprocentowy efekt chwastobójczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *