mleko

Od początku 2022 r. ceny skupu mleka w Polsce wykazywały dynamiczny wzrost, kształtując się na historycznie najwyższych poziomach. Średnia cena skupu mleka w lipcu 2022 r. wyniosła 233,67 zł/hl (tj. ponad 2,3 zł/l). Była ona o 3 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej oraz o 56 proc. wyższa niż przed rokiem. Polska jest po Niemczech i Francji trzecim w UE producentem mleka. Jakie są obecne prognozy jeśli chodzi o popyt na mleko i jego ceny? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Zwalczanie chwastów w zbożach

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Kraków – Wirtualne Biuro Kraków

Wrocław – Wirtualne Biuro Wrocław

Skąd duży popyt na mleko i wysokie ceny?

Zastępca dyrektora generalnego KOWR, Marcin Wroński wskazuje na to, że popyt na mleko i produkty mleczne ma odzwierciedlenie w rosnących dostawach surowca do skupu. W Polsce od początku 2022 r. skup mleka utrzymuje się na poziomie wyższym niż przed rokiem. Według GUS w okresie styczeń-lipiec 2022 r. skupiono łącznie 7,4 mld litrów surowca, o 2 proc. więcej niż przed rokiem. Ceny skupu mleka surowego i produktów mlecznych w Polsce są w dużym stopniu skorelowane z cenami na rynku światowym. Mleko drożeje w skupach w całym kraju. W ostatnim okresie surowiec najbardziej podrożał w woj. dolnośląskim i małopolskim (po 4,5 proc.). Ponadto w woj. lubuskim (o 4,3 proc.), a w najmniejszym – w woj. podlaskim (o 1,9 proc.) i pomorskim oraz śląskim (po 2,5 proc.).

Ponadto na to, w jakiej cenie skupowane jest mleko mają wpływ również czynniki poza koniunkturalne. Są to m. in. konflikt zbrojny w Ukrainie, inflacja i rosnące ceny nośników energii i pasz. Ceny mleka w naszym kraju zależą także od sytuacji na rynku międzynarodowym. Mam na myśli, np. popyt na produkty mleczne ze strony Chin, które są największym na świecie ich importerem.

Sytuacja mleczna poza granicami kraju

Mleko drożeje nie tylko w Europie! Dla przykładu – w Nowej Zelandii w czerwcu 2022 r. za surowiec płacono równowartość 43,39 euro/100 kg, o 21 proc. więcej niż przed rokiem. Natomiast w USA w czerwcu br. amerykańscy producenci za mleko uzyskiwali równowartość 56,13 euro/100 kg, o 67 proc. więcej niż przed rokiem. Dane te przedstawił wiceszef KOWR.

Popyt na mleko i ceny – prognozy

Zastępca dyrektora generalnego KOWR, Marcin Wroński prognozuje, że przy obecnej sytuacji na świecie, można spodziewać się dalszego wzrostu cen mleka i produktów mlecznych. Dlaczego? Ze względu na to, że jest to produkcja, która wymaga dużych nakładów m.in. na chów bydła.

Dodatkowo nie ma co liczyć na to, że spadnie popyt na przetwory mleczne, ponieważ posiadają one bogate wartości odżywcze – są one źródłem wartościowego białka, wapnia i innych składników mineralnych oraz witamin o wysokiej przyswajalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *