W połowie października 2022 r. rozpoczną się pierwsze nabory wniosków o dotacje zarówno dla rolników jak i przetwórców. Jak przekazało MRiRW w pierwszej kolejności rozpoczną się nabory o dotacje ze środków finansowych z KPO dla rolnictwa w zakresie m.in. przetwórstwa i pomocy dla producentów chmielu. Pełen budżet zatwierdzonego polskiego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności ma wynieść 35 363 500 000 euro, czyli 158 471,836 mln zł. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Gleby – ich znajomość to podstawa!
Poznań – Wirtualne Biuro Poznań
Poznań – Wirtualne Biuro Poznań
Kraków – Wirtualne Biuro Kraków
Wrocław – Wirtualne Biuro Wrocław
Pierwsze nabory
Pierwsze nabory będą skierowane do rolników i przetwórców.
- Wsparcie przetwórstwa – rolnicy z branży przetwórczej będą mogli starać się o wsparcie do 500 tysięcy złotych na realizację przedsięwzięć dotyczących przetwarzania lub wprowadzania do obrotu:
- produktów rolnych
- produktów spożywczych,
- rybołówstwa,
- akwakultury.
Poziom wparcia wynosi do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Wsparcie to zależne jest od wielkości zakładu przetwórczego i wynosi dla:
- zakładu mikro – do 3 mln zł;
- zakładu małego – do 10 mln zł;
- zakładu średniego – do 15 mln zł.
2. Dofinansowanie wymiany pokryć dachowych zawierających azbest. Wsparcie będzie rozliczane ryczałtowo. Ponadto stawka pomocy wyniesie 40 zł/m2. Natomiast maksymalna powierzchnia pokrycia dachowego możliwa do objęcia wsparciem to 500 m2.
3. Wsparcie producentów chmielu. Wsparcie wyniesie do 70 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku młodego rolnika. Ponadto do 50 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku pozostałych rolników. Pomoc ma dotyczyć wymiany tyczek chmielowych, które były impregnowane kreozotem. Wysokość pomocy wyniesie:
- 102 217,5 zł/ha przy wymianie na słupy kompozytowe przez młodych rolników,
- 73 012,5 zł/ha przy wymianie na słupy kompozytowe przez osoby po 40 roku życia lub osoby prawne,
- 117 661,6 zł/ha przy wymianie na słupy betonowe przez młodych rolników tj. do 40 lat włącznie,
- 84 044,0 zł/ha przy wymianie na słupy betonowe przez osoby po 40 roku życia lub osoby prawne.
Łączna, maksymalna powierzchnia uprawy chmielu, która może zostać objęta wsparciem to 5 ha.
KPO – jakie działania jeszcze obejmie?
W KPO przewiduje się również realizację inwestycji związanych ze skracaniem łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym. Inwestycje obejmować będą m.in.: tworzenie i rozwój sieci centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych na poziomie regionów lub na poziomie lokalnym, a także rozwój rolno-spożywczych rynków hurtowych. Ponadto wsparcie zostanie skierowane również na inwestycje mające na celu wzrost bezpieczeństwa i zdrowia konsumentów. Będą to m.in. inwestycje poprawiające bezpieczeństwo żywności i bezpieczeństwo żywnościowe. W zakresie budowy potencjału w sektorze żywnościowym, utworzonych zostanie 6 laboratoriów technologicznej infrastruktury badawczej w instytutach nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.