Co z kredytem, gdy firma upada ?

Co z kredytem gdy firma upada ? Otwarcie własnej firmy może wydawać się łatwe, ale prowadzenie jej później staje się trudniejsze, zwłaszcza w obecnych niekorzystnych warunkach gospodarczych. Wiele firm, które istnieją już od dłuższego czasu, musi ogłosić upadłość ze względu na zadłużenie i brak możliwości spłaty zobowiązań. Można by pomyśleć, że upadłość pozwala na rozpoczęcie od nowa i zapomnienie o przeszłości, ale niestety długi wobec banków nie znikają tak łatwo.

Gdy firma ogłasza upadłość, majątek firmy przechodzi pod kontrolę syndyka, który zarządza podziałem środków między wierzycieli. To oznacza utratę praw do własnego majątku. Po ogłoszeniu upadłości najpierw spłacane są zaległe należności związane z procesem postępowania upadłościowego, takie jak składki ZUS, podatki czy koszty egzekucyjne. Następnie, jeśli firma miała długi zabezpieczone hipoteką, spłacane są one z masy upadłościowej, która powstaje z wyprzedania majątku firmy.

Co z kredytem, gdy firma upada ?

Ważne jest zrozumienie, że upadłość firmy nie zwalnia jej z długów wobec banków. Banki mają prawo zgłosić swoje wierzytelności do masy upadłościowej w celu odzyskania pożyczonych środków. Właściciel firmy nie powinien liczyć na to, że jego długi ktoś umorzy po ogłoszeniu upadłości. To syndyk masy upadłościowej podejmuje decyzje dotyczące spłat. Jeśli nie spłacimy długów z masy upadłościowej, bank ma prawo rozpocząć postępowanie komornicze w celu odzyskania pieniędzy.

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu

Czytaj też: Czy możesz wziąć ” Bezpieczny kredyt” 2023 ?

Co z kredytem gdy firma upada ?

Nie tak łatwo uwolnić się od długów

Ogłoszenie upadłości firmy nie oznacza więc całkowitego uwolnienia od długów. Zanim podjęcie się takiej decyzji, warto rozważyć restrukturyzację, czyli dokonanie zmian w aktywach, pasywach lub organizacji firmy. Dzięki temu można obniżyć zadłużenie, rozłożyć spłatę zobowiązań na dogodne raty i chronić majątek. Warto skonsultować się z kancelarią prawną, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *