Rynek stali

Rynek stali w Polsce – Wojna w Ukrainie wywołana w lutym 2022 roku przez agresję Rosji spowodowała ogromne zamieszanie w sektorze stali. Co więcej przyniosła poważne konsekwencje, które wpływają na każdy odcinek w łańcuchu produkcji stali.
Co ważne Rosja i Ukraina były głównymi eksporterami stali na świecie. W 2020 roku Rosja zajmowała pierwszy, Ukraina czwarte miejsce na świecie z uwagi na wartość eksportowanej stali. Chociaż te dwa kraje odpowiadają tylko za 3% światowej produkcji. Eksport z tych państw skupia się przede wszystkim na półproduktach stali, stali surowej i wyrobach płaskich.
Właśnie stal surowa to deficytowy towar w Polsce. Zaspokajany jest importem. Do tej pory to właśnie Ukraina i Rosja dostarczała do naszego kraju stal i produkty stalowe. Zauważmy, że z Ukrainy aż w 80 procentach importowaliśmy rudę żelaza.
Potrzeby uzupełniane były importem z Białorusi, która nie odgrywa dużej roli na rynku światowym. Z Rosji, Ukrainy i Białorusi Co więcej Polska importowała także drut, pręty, wyroby płaskie, profile i rury. Obecnie cały rosyjski i białoruski sektor produkcji stali i żeliwa obejmują sankcje Unii Europejskiej. Sankcje t mają boleśnie wstrząsnąć gospodarką rosyjską i białoruską, mają zmusić Rosję do zmiany polityki wobec Ukrainy i wycofać się z jej okupowanych ziem. Pamiętajmy, że nie działają one tylko w jednym kierunku. Sankcje te boleśnie odczuła Europa Zachodnia a także Polska.

Znaczenie Rosji i Ukrainy na rynku stali

Na początku 21 wieku udział Rosji, Białorusi i Ukrainy w światowej produkcji stali surowej wynosił około 11%, jednak przez ostatnie lata dynamicznie rosła produkcja w Chinach. Efektem tego udział Rosji i Ukrainy w produkcji stali zmalał do około 3,3%. Mimo to oba te państwa są jednym z największych eksporterów netto stali na świecie. Ich znaczenie mocno widoczne jest w handlu.

Głównymi produktami eksportowanymi tego sektora były półprodukty stali(Kęsy, kęsiska) i stal surowa oraz produkty płaskie. Wartość rosyjskich produktów stalowych i Stali dostarczanych do Unii Europejskiej w 2020 roku wynosiła około 4,2 miliarda dolarów. To 5%. całego importu UE. Import dotyczył przede wszystkim półproduktu z żeliwa jak i stali niestopowej oraz wyrobów walcowanych płaskich i żeloskopów. Natomiast Ukraina w 2020 roku dostarczała stal i produkty stalowe na łączną wartość około 2,8 miliarda dolarów. 34% wszystkich dostaw stanowiły półprodukty ze stali. Do pełnego obrazu w światowym obrocie stali, przyjrzyjmy się liczbom.

Przeczytaj: Ile firmy pożyczają w bankach ?

Najwięksi eksporterzy w 2018 i 2020 roku

Państwo2018 ( w mln ton)2020 ( w mln ton)
Rosja2726,4
Japonia29,824,8
Korea PD15,116,1
Ukraina13,513,9
Chiny54,413,5

Najwięksi importerzy w 2018 i 2020 roku

Państwo2018 ( w mln ton)2020 ( w mln ton)
USA23,113,6
UE16,510,0
Filipiny9,16,6
Wietnam8,76,6
Polska6,05,6
Indonezja7,94,2

Rynek stali w Polsce –

Zmiany na rynku stali po lutym 2022 roku

Niestety, imperialistyczna Rosja przerwała spokój na rynku stali i zmieniła oblicze niemalże wszystkich resortów wielu gospodarkach światowych. W związku z tym od lutego 2022 roku, od agresji Rosji na Ukrainę, dostawy z Rosji i Ukrainy spadły o około 85-90%. Już w marcu wstrzymano produkcję stali w Krzywym Rogu. Wygasła też produkcja w Mariupolu i Zaporożu.  Pozostawiono produkcję w zakładach Kamet w regionie Dnieproperrowskim i w kopalniach rudy żelaza w Krzywym Rogu. Jednak po miesiącu wznowiono produkcję stali w Krzywym Rogu.

Bez wątpienia duże znaczenie miała też dostawa koksu potrzebnego do produkcji stali. Rosja do Europy Zachodniej dostarczała tego surowca aż 58% całego zapotrzebowania w UE. Zauważmy, że jeszcze przed wojną w Ukrainie transporty węgla koksującego były ograniczone ze względu na małą przepustowość kolei. W 2022 roku problemy te się naświetliły ze względu na sankcje finansowe, droższe ubezpieczenie, aż wreszcie kropkę nad „i” postawiły sankcje unijne wobec Rosji.

Sytuacja w sektorze stali najmocniej uderzy przedsiębiorstwa budowlane i zajmujące się produkcją samochodów i maszyn. Na rynku brakuje blach i gwoździ, szczególnie paletowych. Jeśli dotyczą Cię te kłopoty zapewne szukasz oszczędności. Polecam zatem nasz wirtualne biura we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Na świecie stal wykorzystuje się:

budownictwo 52%
maszyny16%
produkcja samochodów 12%
produkty metalowe10%
transport pozostały 5%
narzędzia elektryczne3%
sprzęt AGD 2%

Produkcja stali w Polsce

Rynek stali w Polsce – W Polsce w latach 2012-2018 zapotrzebowanie na wyroby stalowe wciąż rosło, średnio 6,2% rocznie. Co ważne w latach 2019-2020 konsumpcja ta znacznie się pogorszyła. Dlaczego ? – To za sprawą pogorszenia się koniunktury w branży motoryzacyjnej. Wysoki poziom osiągnął deficyt stali surowej, który zaspokajano importem. Głównym dostawcą rudy żelaza ( surowiec do produkcji stali) była Ukraina. To przede wszystkim stamtąd Polska importowała aż 80% tego surowca. Warto zauważyć, że Ukraina była dobrym wyborem, ze względu na to, że jest położona za naszą wschodnią granicą, a linia hutnicza szerokotorowa ( LHS) umożliwiała Transport bez konieczności przeładunku na transport wąskotorowy. Łącznie w 2020 roku Polska zapłaciła za import rudy żelaza 38,6 miliarda złotych.

Co istotne także z Rosji Polska importowała stan i produkty stalowe. Co istotne w 2020 roku wartość tych dostaw to około pół miliarda euro. Zauważmy, że już w marcu objęty sankcjami został oligarcha rosyjski Aleksiej  Mordaszow, a to główny akcjonariusz Siewierostal. Jednego z największych producentów stali w Rosji) i Białoruś przerwały dostawy stali na nasz rynek. Sankcjami nie objęto jednak importu rudy żelaza, oraz tytanu, niklu, palladu, miedzi i aluminium z Rosji.

Sytuacja na rynku stali po lutym 2022 roku

Wiadomo już, że wojna rosyjsko-ukraińska pogłębiła kryzys gospodarczy państw Unii Europejskiej. Zachwiana produkcja stali i żeliwa z pewnością ma wpływ na koniunkturę w innych sektorach. W związku z tym zaburzona została produkcja gazów technicznych. Dzięki wielkoskalowej separacji powietrza otrzymywane są przemysłowe ilości gazów szlachetnych. Warto zauważyć, że Ukraina produkowała aż połowę potrzebnego neonu dla producentów układów scalonych. Była eksporterem przede wszystkim argonu i kryptonu ( wykorzystywane w żarówkach, czy też w wypełnieniu szyb zespolonych w nowoczesnych oknach)

Warto zauważyć, że sytuacji wojny od połowy 2022 roku wzrosły też ceny wyrobów stalowych. Co więcej to represje zwyżki cen rudy żelaza i złomu stalowego. Zauważmy, że w 2021 roku mocno w górę poszły ceny węgla koksującego. Prawdopodobnie to efekt wysokiej produkcji stali, jaką utrzymywały Chiny mimo pandemii w 2020 roku. Co istotne w 2022 roku ponownie wzrosły ceny złomu. Zwróćmy uwagę, że na rynkach światowych notuje się kilkudziesięciu procentowe podwyżki cen wyrobów stalowych, co więcej niektórych produktów stalowych po prostu brak.

Szukasz wirtualnego biura? Zerknij na strony naszych partnerów!

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Szukasz czegoś we Wrocławiu?

Wirtualne Biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *