Jakie są wyzwania dla handlu rolno - spożywczego w Europie ?

Wymiana handlowa w Europie – kluczowe dane – Europejski rynek rolno-spożywczy wciąż usiłuje dostosować się do globalnego wzrostu cen surowców. W maju 2022 roku handel produktami rolno – spożywczymi osiągną niebagatelną wartość 34,9 mld euro. Oznacza to wzrost o 11% w ujęciu miesięcznym oraz wzrost o 32% w porównaniu z majem 2021 roku. Głównym powodem jest oczywiście ciągły wzrost cen surowców

Eksport wyceniono na 19,4 mld euro. To wzrost o 8% jeśli porównujemy miesiąc do miesiąca i 21% w porównaniu z majem 2021 r. Należy jednak nadmienić, że wolumen pszenicy i kukurydzy był wyższy

Import natomiast osiągnął wartość 15,6 mld euro. Co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z kwietniem i o 48% więcej niż w maju poprzedniego roku.  Co ciekawe wpływ na taki stan rzeczy miał głównie gwałtowny wzrostem wolumenów importu kukurydzy. Nie bez znaczenia są także wyższe cenami kawy oraz orzechów. 

Wyniki opublikowała we wrześniu Komisja Europejska. Cyklicznie ukazuje się bowiem, raport dotyczący handlu produktami rolno-spożywczymi. Możemy w nim znaleźć specjalną analizę bilansu handlowego UE w zakresie produktów rolno-spożywczych od 2000 r. aż do dziś.

Co zmieniło się w maju 2022 ?

Wzrósł także eksport na Bliski Wschód i do Afryki Północnej. Był aż o 44% wyższy w porównaniu z majem 2021 r. Eksport zbóż i przetworów zbożowych wzrósł o 75% rok do roku. Warto dodać, że osiągnął wartość 919 mln euro. Co więcej wielkość eksportu i wartości wzrastają. Szczególną uwagę zwraca  eksport pszenicy, który odnotował gwałtowny wzrost, zwiększając się aż o 35% w porównaniu z majem 2021 r. Sporo pszenicy importuje również Maroko i Tunezja. Eksport do tych krajów wzrósł o 625% do Maroka i o 208% do Tunezji.

Eksport na Ukrainę powrócił do poziomu sprzed inwazji, wzrastając o 27% miesięcznie, osiągając 233 mln euro. Wywóz warzyw i wieprzowiny na Ukrainę przekroczył dane z maja 2021 r. zarówno pod względem wartości, jak i wielkości. Wielkość ich eksportu wzrosła odpowiednio o 102% i 148%.

import osiągnął rekordowy poziom, wzrastając od kwietnia o 15%, osiągając 15,6 miliarda euro. Wynika to ze znacznego wzrostu o 17% w marcu. Import z Brazylii wzrósł o 41 procent. – Jeśli porównamy maj z kwietniem i 84 procent w porównaniu z majem 2021 r. Zwiększyły się oczywiście ceny i ilości. Największy wzrost odnotowano w przypadku nasion oleistych i zbóż. Rosły miesięcznie odpowiednio o 459 mln euro i 72 mln euro.

Import z Ukrainy wzrósł o 36%, osiągając 665 mln euro. Warto zauważyć, że największy wzrost odnotowano w imporcie nasion oleistych (+83%) i zbóż (+67%). Głównym czynnikiem napędzającym wzrost była ilość. W maju znacznie wzrósł również import drobiu i jaj po niższej cenie. Co ważne wolumeny wzrosły o 106%, a jednostkowa cena importu spadła o 4%.

Wymiana handlowa w Europie –

Zmiany styczeń-maj

Głównymi kierunkami wywozu produktów rolno-spożywczych z UE są Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Chiny. Eksport do Wielkiej Brytanii był o 21% wyższy w pierwszych pięciu miesiącach tego roku w porównaniu z rokiem 2021. Główną siłą napędową były przetwory zbożowe, wzrost o 334 mln euro oraz wino wzrost o 182 mln euro i mięso drobiowe wzrost aż o 48%.

Eksport do Chin w okresie od stycznia do maja 2022 pozostaje niski i wynosi 5,7 mld euro. Jednocześnie warto dodać, że to spadek o 29% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Eksport do Afryki Subsaharyjskiej wzrósł o 15%, osiągając wartość 4,6 mld euro. Co jest tego przyczyną ? – Głównie ze wzrostu cen surowców, ale także ze wzrostu ilości eksportowanych produktów. Mówimy tu o oleju słonecznikowym (+972%), cukrze białym (+65%) oraz kukurydzy (+56%).

Jeśli chodzi o import, import z Brazylii, Wielkiej Brytanii i Chin wzrósł najbardziej w porównaniu z ubiegłym rokiem, odpowiednio o 51%, 40% i 69%. Import z Chin osiągnął 3,7 mld euro, głównie za sprawą kwasów tłuszczowych i wosków oraz karmy dla zwierząt domowych. Import z Australii wzrósł o 124%, osiągając 1,9 mld euro. Warto dodać, że głównym importem był rzepak (1,4 mld euro), wełna oraz jedwab (97 mln euro) oraz wino (90 mln euro).

Przeczytaj także – Zmiany w preferencjach dla małżonków

Wymiana handlowa w Europie

Wymiana handlowa w Europie –

Określone kategorie produktów

W okresie styczeń-maj największy wzrost eksportu odnotowano w przypadku zbóż, które wzrosły o 1,5 miliarda euro, czyli 33% w porównaniu do 2021 roku. . Odnotowano również silny wzrost eksportu przetworów zbożowych i produktów przemiału mówimy o wzroście wynoszącym 1,3 miliarda euro. Wzrasta też eksport produktów mlecznych o 1,1 miliarda euro. Eksport masła wzrósł zarówno pod względem wartości, jak i ilości.

Spójrzmy na import. Wartość importu kawy w okresie od stycznia do maja wzrosła o 2 mld euro. Import kukurydzy również znacznie wzrósł, o 1,1 miliarda euro. Co ważne był głównie napędzany wzrostem cen. Import owoców i orzechów również znacznie wzrósł, osiągając 9,3 mld euro, co stanowi wzrost o 8%. Zwiększone ilości orzechów pochodziły głównie z USA, Turcji i Wietnamu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *