Rentowność hodowli

W kraju od dłuższego czasu utrzymuje się niski popyt oraz znikoma opłacalność hodowli warchlaków. Od kilku tygodniu na rynku nie dochodzi do istotnych zmian. Przeczytaj niniejszy artykuł, w którym przeanalizujemy rentowność hodowli świń.

Przeczytaj również: Rolnictwo w Polsce

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Kraków – Wirtualne Biuro Kraków

Wrocław – Wirtualne Biuro Wrocław

Rentowność hodowli – analiza cen krajowych

Aktualnie ceny krajowej produkcji utrzymują się. Niewielka ilość punktów sprzedaży warchlaków sukcesywnie, co tydzień podnosi ceny. Jednakże jakie ma to przełożenie na rentowność hodowli? Stawki za warchlaki ważące 20 kg w produkcji krajowej to średnio 287 zł/szt. netto. Ceny wahają się pomiędzy 250 zł/szt. netto a 330 zł/szt. netto. Natomiast warchlaki krajowe osiągające wagę 30 kg kosztują średnio 351 zł/ szt. netto. Ceny warchlaków tej wagi wahają się pomiędzy 335 zł/szt. netto a 370 zł/ szt. netto. Czy przy tych cenach można osiągnąć rentowność hodowli?

Tak! Jednakże owa rentowność jest niestety na niskim poziomie. Co to oznacza w praktyce? Opłacalność hodowli warchlaków jest bardzo mała. Jak podają rolnicy – wyhodowanie młodego dzika o wadze 30 kg kosztuje około 300 zł. Nie trudno więc oszacować, że zysk na pojedynczej sztuce jest niewielki – ok. 10-40 zł. 

Sytuacja nie wygląda optymistycznie, a jej dalszy rozwój w dobrym kierunku jest niepewny. Z czego to wynika? Przede wszystkim z wciąż rosnących cen węgla i prądu. Te podwyżki w znacznym stopniu wpływają na producentów warchlaków. Ponadto jest co raz mniejszy popyt na warchlaki.

Rentowność hodowli – analiza cen w imporcie

Sytuacja na rynku importowych wygląda nieco inaczej. Jeśli chodzi o sprzedaż warchlaków importowanych wystąpiło więcej podwyżek. Jednakże dotyczą one głównie cen minimalnych bądź maksymalnych, nie zaś uśrednionej ceny. Dla przykładu – warchlaki, które importowane są z Danii są wyceniane średnio na 6 zł więcej/ szt. netto w stosunku do krajowych. Ceny 30 kg. warchlaków wahają się w zakresie od 267 do 390 zł/szt. netto. (średnio 336 zł/szt. netto)

Dalsze podwyżki cen skupu warchlaków mogą znacząco wpłynąć na wzrost cen produktów wieprzowych w handlu detalicznym. Jednakże, co ważne – wpłyną również na rentowność hodowli.

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Kraków – Wirtualne Biuro Kraków

Wrocław – Wirtualne Biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *